Aktualności

Weryfikacja projektów oświetlenia

Katedra Informatyki Stosowanej AGH udostępnia możliwość nieodpłatnej weryfikacji projektów oświetlenia zewnętrznego, włączając w to oświetlenie dróg i ulic. Jest to jeden z efektów prowadzonych badań naukowych.

Więcej informacji: Efekty dodatkowe modernizacji oświetlenia w Krakowie.

Miło nam jest zakomunikować, że najnowszy artykuł w Physical Review E, którego pierwszym współautorem jest doktorant z naszego wydziału Jakub Porzycki https://link.aps.org/doi/10.1103/PhysRevE.96.022307 zdobył zainteresowanie serwisu „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459451,podazasz-z-tlumem-twoim-ruchem-rzadza-cztery-glowne-zasady.html

ALICE - CERN

14 czerwca Akademia Górniczo-Hutnicza będzie gościć naukowców z CERN, którzy spotkają się z władzami AGH oraz podczas otwartego wykładu przestawią eksperyment ALICE i plany jego rozwoju.

Celem eksperymentu ALICE, do którego przystępuje AGH, jest pomiar zderzeń ciężkich jonów przy najwyższych osiągalnych obecnie energiach przy użyciu detektora na Wielkim Zderzaczu Hadronów w międzynarodowym laboratorium fizyki cząstek CERN w Genewie.

→ Read more...

Tematyka Badań: Informatyka

Prace badawcze prowadzone przez Katedrę obejmują zagadnienia z zakresu:

  • zastosowań informatyki w energetyce - m.in. do budowy inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej XXI wieku (tzw. smart grids) oraz projektowania i optymalizacji inteligentnego oświetlenia; w tej dziedzinie Katedra buduje unikalne w skali kraju kompetencje,
  • sztucznej inteligencji - inżynierii wiedzy, wspomagania decyzji, dydaktyki, lingwistyki komputerowej,
  • inżynierii oprogramowania - zarówno aspektów teoretycznych związanych z jakością oprogramowania (m.in. wykorzystania metod formalnych w procesie wytwarzania oprogramowania), jak i praktycznych, związanych z nowoczesnymi architekturami oprogramowania (takimi jak SOA),
  • systemów wbudowanych i mobilnych - zarówno w odniesieniu do mikrokotrolerów, komputerów jednoukładowych, jak i nowoczesnych platform Android i iOS,
  • przetwarzania dużych zbiorów danych - cloud computing, big data, hurtownie danych,
  • grafiki komputerowej - Katedra posiada nowoczesne laboratorium grafiki 3D,
  • zarządzania projektami informatycznymi - metodyk zwinnych i klasycznych, a także badania możliwości ich integracji.

Katedra Informatyki Stosowanej bardzo blisko współpracuje zarówno z organizacjami rządowymi i administracją publiczną (m.in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Urzędem Regulacji Energetycznej Energetyki), jak również z przemysłem (m.in. GE, ABB, Schreder, Philips oraz Fideltronik). Jednym ze wspólnych projektów jest Green AGH Campus - projekt typu Smart City, realizowany wraz z Urzędem Marszałkowskim i GE. Katedra Informatyki Stosowanej koordynuje w nim działalność pilotażowych rozwiązań Smart Gridowych w tym systemów inteligentnego oświetlenia oraz wdraża działalność zintegrowanego laboratorium systemów energetycznych pozwalającego monitorować efektywność różnego rodzaju źródeł generacji zielonej energii w Województwie Małopolskim.