Aktualności

Weryfikacja projektów oświetlenia

Katedra Informatyki Stosowanej AGH udostępnia możliwość nieodpłatnej weryfikacji projektów oświetlenia zewnętrznego, włączając w to oświetlenie dróg i ulic. Jest to jeden z efektów prowadzonych badań naukowych.

Więcej informacji: Efekty dodatkowe modernizacji oświetlenia w Krakowie.

Miło nam jest zakomunikować, że najnowszy artykuł w Physical Review E, którego pierwszym współautorem jest doktorant z naszego wydziału Jakub Porzycki https://link.aps.org/doi/10.1103/PhysRevE.96.022307 zdobył zainteresowanie serwisu „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459451,podazasz-z-tlumem-twoim-ruchem-rzadza-cztery-glowne-zasady.html

ALICE - CERN

14 czerwca Akademia Górniczo-Hutnicza będzie gościć naukowców z CERN, którzy spotkają się z władzami AGH oraz podczas otwartego wykładu przestawią eksperyment ALICE i plany jego rozwoju.

Celem eksperymentu ALICE, do którego przystępuje AGH, jest pomiar zderzeń ciężkich jonów przy najwyższych osiągalnych obecnie energiach przy użyciu detektora na Wielkim Zderzaczu Hadronów w międzynarodowym laboratorium fizyki cząstek CERN w Genewie.

→ Read more...

Laboratorium Grafiki Komputerowej

Lokalizacja: C2, sala 214, opiekun: dr. inż. Jędrzej Byrski, Strona laboratorium: http://grafika.kis.agh.edu.pl/

Laboratorium Grafiki Komputerowej udostępnia szerokie możliwości w zakresie prowadzenia zajęć dotyczących grafiki komputerowej - od dwuwymiarowej grafiki rastrowej, przez tematykę powiązaną z projektowaniem w grafice po wysokowydajne renderowane w czasie rzeczywistym i trójwymiarowe animacje. Obszerna, dobrze oświetlona i klimatyzowana sala oraz wysokowydajny sprzęt komputerowy sprawiają, że komfort pracy w Laboratorium jest bardzo wysoki.

Stanowiska laboratoryjne dla Studentów są dwuosobowe i zbudowane na bazie specjalnie zaprojektowanego umeblowania. Stymuluje to pracę zespołową podczas ćwiczeń laboratoryjnych, co jest kluczowym elementem - zwłaszcza przy dużych projektach graficznych. Gigabitowa sieć LAN oraz wysokiej klasy system projekcji to dodatkowe atuty Laboratorium.

ASCII���Fot. Michal Turek +48 602394836

ASCII���Fot. Michal Turek +48 602394836

Każde stanowisko jest wyposażone w manipulator 3D (SpaceBall), pozwalający na operowanie obiektem, kamerą, światłem, etc. jednocześnie w 6 stopniach swobody. Z racji czarnej „głowy” i usytuowaniu po przeciwnej stronie klawiatury w stosunku do myszy, SpaceBall nazywany jest potocznie „kotem” (Cat and mouse games). Klasyczna mysz pozwala na operowanie obiektem jednocześnie tylko w 2 stopniach swobody. Tego typu manipulatory są standardowym wyposażeniem profesjonalnych stanowisk do grafiki, a także CAD/CAM w firmach, bowiem zapewniają praktycznie podwojenie wydajności projektanta.

Wykładowca ma do dyspozycji podwieszony pod sufitem profesjonalny projektor HD. Elektryczny ekran o przekątnej około 4 metry w połączeniu z wysoką rozdzielczością wyświetlania dostarcza przekazu najwyższej jakości. Okablowanie projektowa zostało wykonane w całości w technologi HDMI. System wizyjnych przełączników multimedialnych pozwala na szybkie przekazywanie sygnałów wizyjnych pomiędzy monitorami stanowiska wykładowcy, laptopami innymi urządzeniami (np. dodatkowe projektory).

Dla potrzeb tworzenia prezentacji trójwymiarowych konieczne jest pozyskiwanie siatek trójwymiarowych obrazujących obiekty w przestrzeni projekcji. Jedną ze stosowanych metod jest trójwymiarowe skanowanie laserowe. Laboratorium posiada unikatowy w Polsce skaner trójwymiarowy firmy Roland LPX-250. Wysoka precyzja skanowania pozwala na wierne odwzorowanie obiektów rzeczywistych w tworzonych projektach graficznych.