Aktualności

Laboratorium Grafiki Komputerowej

Lokalizacja: C2, sala 214, opiekun: dr. inż. Jędrzej Byrski, Strona laboratorium: http://grafika.kis.agh.edu.pl/

Laboratorium Grafiki Komputerowej udostępnia szerokie możliwości w zakresie prowadzenia zajęć dotyczących grafiki komputerowej - od dwuwymiarowej grafiki rastrowej, przez tematykę powiązaną z projektowaniem w grafice po wysokowydajne renderowane w czasie rzeczywistym i trójwymiarowe animacje. Obszerna, dobrze oświetlona i klimatyzowana sala oraz wysokowydajny sprzęt komputerowy sprawiają, że komfort pracy w Laboratorium jest bardzo wysoki.

Stanowiska laboratoryjne dla Studentów są dwuosobowe i zbudowane na bazie specjalnie zaprojektowanego umeblowania. Stymuluje to pracę zespołową podczas ćwiczeń laboratoryjnych, co jest kluczowym elementem - zwłaszcza przy dużych projektach graficznych. Gigabitowa sieć LAN oraz wysokiej klasy system projekcji to dodatkowe atuty Laboratorium.

ASCII���Fot. Michal Turek +48 602394836

ASCII���Fot. Michal Turek +48 602394836

Każde stanowisko jest wyposażone w manipulator 3D (SpaceBall), pozwalający na operowanie obiektem, kamerą, światłem, etc. jednocześnie w 6 stopniach swobody. Z racji czarnej „głowy” i usytuowaniu po przeciwnej stronie klawiatury w stosunku do myszy, SpaceBall nazywany jest potocznie „kotem” (Cat and mouse games). Klasyczna mysz pozwala na operowanie obiektem jednocześnie tylko w 2 stopniach swobody. Tego typu manipulatory są standardowym wyposażeniem profesjonalnych stanowisk do grafiki, a także CAD/CAM w firmach, bowiem zapewniają praktycznie podwojenie wydajności projektanta.

Wykładowca ma do dyspozycji podwieszony pod sufitem profesjonalny projektor HD. Elektryczny ekran o przekątnej około 4 metry w połączeniu z wysoką rozdzielczością wyświetlania dostarcza przekazu najwyższej jakości. Okablowanie projektowa zostało wykonane w całości w technologi HDMI. System wizyjnych przełączników multimedialnych pozwala na szybkie przekazywanie sygnałów wizyjnych pomiędzy monitorami stanowiska wykładowcy, laptopami innymi urządzeniami (np. dodatkowe projektory).

Dla potrzeb tworzenia prezentacji trójwymiarowych konieczne jest pozyskiwanie siatek trójwymiarowych obrazujących obiekty w przestrzeni projekcji. Jedną ze stosowanych metod jest trójwymiarowe skanowanie laserowe. Laboratorium posiada unikatowy w Polsce skaner trójwymiarowy firmy Roland LPX-250. Wysoka precyzja skanowania pozwala na wierne odwzorowanie obiektów rzeczywistych w tworzonych projektach graficznych.